frame.lt

fotografuojantiems

Parodos/Renginiai

Žemės diena 2012 – Utena

 Naujas fotografijos albumas „Žalias skėtis. Gamtos fotografija 2“

 Kovo 23 d. parodoje konkurse „Žemės diena 2012 – Utena“ gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas ir parodos kuratorius Rimantas Udras pristatė naują leidinį „Žalias skėtis. Gamtos fotografija 2“. Tai jau antrasis minėto klubo narių gamtinės fotografijos albumas.

Albumo autoriai – 25 klubo „Žalias skėtis“ nariai: fotografai iš Anykščių, Dusetų, Ignalinos, Kupiškio, Salako, Švenčionių, Švenčionėlių, Utenos, Vilniaus, Zarasų. Pasak albumo sudarytojų Andriaus Surgailio ir Rimanto Udro, albumo darbų autoriai – gamtininkai specialistai, peizažinės fotografijos meistrai, dailininkai.

Gamtos fotografija reikalauja ne tik kūrybinio polėkio ir fotografijos meno išmanymo, bet ir gamtos pažinimo, laiko, kantrybės, savito matymo ir išgyvenimo. Albume spalvotos ir juodai baltos visų metų laikų gamtos fotografijos. Jų tematika apima panoraminius gamtovaizdžius iš paukščio skrydžio ir pačių mažiausiųjų gyvūnų portretus. Tėviškės dangaus atspindžiai ežeruose, debesų gyvenimo ekspresija ir bekraščių laukų raštai. Susitelkimas ties tuo, kas trapu, rodos, net nepastebima: augalų, kurių dažnas nė neįtaria esant, spalvų ir formų stebuklas, voratinklių gijų trapumas, ledo kristalų, šerkšno skambėjimas. Aukštaitijos miškų, vandenų peizažų mistika švintant primena tapybos paveikslus. Žiemiškų gamtovaizdžių, skendinčių pusnynuose, minimalizmas ir ramybė. Vienose fotografijose viltinga šviesa, kitose – praradimo, laiko tėkmės, vienatvės dvelksmas. Tačiau visose subtilūs, išgyventi fotografų prisilietimai prie gamtos – objektyvu, žvilgsniu, širdimi.

Parodos akimirkos:

 

Gamtos ir fotografijos harmonija parodoje konkurse „Žemės diena 2012 – Utena“

 Kokią spalvų ir šviesų žaismo, augmenijos paslapčių, gyvūnų įvairovę fotografams atskleidžia gamta, liudija kasmet jau 12-us metus Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ organizuojamas respublikinis gamtos fotografijos konkursas „Žemės diena 2012 – Utena“, kurio tematika peizažo, gamtos raštų, gyvūnų, retųjų augalų fotografijos.

Parodos atidarymo šventė vyko kovo 23 d. Utenos dailės mokykloje. Pilnoje konkurso dalyvių ir svečių ekspozicijų salėje darniai aidėjo paukščių čiulbesio įrašai ir susirinkusiųjų balsai, priminę, jog gamtos atbudimas ne tik už lango, bet ir sielose tų, kurie brangina gamtą ir kuria meną jos ir fotografijos pagalba.

Taip gausiai susirinkusius pasveikinęs Utenos dailės mokyklos direktorius Jonas Pleckevičius teigė, jog šis renginys populiarus, įdomus ir reikalingas.

Gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ prezidentas ir parodos kuratorius Rimantas Udras džiaugėsi, jog konkurse dalyvavo net 107-i fotografai iš 14-os Lietuvos miestų, pateikę per du šimtus gamtos fotografijos darbų. Taip pat dėkojo ypač gausiam rėmėjų būriui. Konkurso vertinimo komisijos pirmininkas Andrius Surgailis dalijosi pastebėjimais apie gamtos fotografijos ypatumus. „Reikia būti profesionaliam gamtininkui, išmanyti meno dėsnius, komponavimą, ritmiką, spalvinį sprendimą“, – teigė A.Surgailis, taip pat pabrėžęs fotografo kaip gamtos dalies suvokimo svarbą. Jo nuomone, konkursui pateikta daug gerų darbų, yra gabaus jaunimo. Šiai minčiai pritarė ir vertinimo komisijos narys dailininkas, fotografas Alvydas Stauskas, teigdamas, jog fotografų, mylinčių gamtą, būrys gausėja, todėl labai svarbu, kad pradedantys fotografuoti mokiniai šioje parodoje gali pamatyti savo darbus, eksponuojamus greta profesionalų. A.Stauskas dėkojo organizatoriams, linkėjo džiaugtis gamta, rasti joje nusiraminimą ir gerą nuotaiką.

Kadangi viena iš konkurso temų buvo Lietuvoje augančios orchidėjos, gamtininkas Bronius Šablevičius, fotografuojantis ir tyrinėjantis šiuos augalus, supažindino su paslaptingu mūsų krašto orchidėjų pasauliu.

Parodos kuratoriui R.Udrui paskelbus konkurso rezultatus, didžiuoju prizu – sidabrine 50 litų moneta, skirta Lietuvos gamtai, apdovanotas Kęstutis Jarmalavičius. 13 suaugusių grupės bei 15 jaunimo fotografų apdovanoti parodos konkurso diplomais ir gamtos fotografų klubo „Žalias skėtis“ narių išleistu albumu „Žalias skėtis. Gamtos fotografija 2“. Žurnalo „Vyzdys foto/video“ prizas metinė prenumerata paskirta Viltei Rimdeikaitei ir Vaidai Lazauskaitei už kūrybingumą. Visi konkurso dalyviai gavo „Avitelos“ nuolaidų kuponus plačiaformatei spaudai, o savo fotografijas galėjo išvysti parodos organizatorių dovanotame kataloge – kompiuterinėje fotografijų versijoje, geriausius darbus – leidinyje.

Už skatinimą domėtis gamtos vertybėmis bei parodos atidarymą renginio organizatoriams Rimantui Udrui, Gintarui Stanislovėnui, Rimui Sukarevičiui, Andriui Surgailiui įteikti Utenos savivaldybės padėkos raštai.

Tikimasi, jog šis renginys ateityje suvienys dar daugiau įvairiose meno srityse kuriančių žmonių. Jau šiemet parodos lankytojai galėjo pasidžiaugti Utenos skiautininkų klubo „Vorė“ darbų paroda. Ir, žinoma, konkurso dalyvių fotografijomis – įspūdingais kadrais, išreiškiančiais žmogaus ir gamtos ryšį.

 Gitana Vasalauskienė

Laurynas Mitrulevičius

Fotografas Alytuje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *