Kodėl nuotraukos „susilieja“ ir kaip to išvengti?
Pradedantieji fotografuodami dažnai pastebi, kad nuotraukos gaunasi „susiliejusios“ ir nežino kodėl. Bandysiu trumpai paaiškinti kodėl taip atsitinka ir kaip to išvengti.
Fotografuojant iš rankos nuotraukos „susilieja“ dėl per ilgo išlaikymo. Yra labai paprasta taisyklė norint turėti nesusiliejusias nuotraukas: išlaikymas turi būti ne ilgesnis nei 1/objektyvo mm, ši taisyklė pritaikyta juostiniams fotoaparatams, fotografuojant skaitmeniniu išlaikymas turėtų būti bent vienu fotoaparato žingsneliu trumpesnis. Pasiskaičiuoti labai paprasta:
Tarkim fotografuojate su 50mm objektyvu: 1 / (objektyvo mm) = 1/50, vienu žingsneliu trumpesnis išlaikymas yra 1/60, taigi išlaikymas turėtų būti ne ilgesnis nei 1/60s. Fotografuojant su 200mm objektyvu išlaikymas ne ilgesnis nei 1/250s.
Reikia nepamiršti, kad ši taisyklė neužtikrina nesusiliejusių nuotraukų. Tiesiog padeda pasiskaičiuoti išlaikymą kokiu fotografuojant būtų galima to išvengti. Jeigu jūsų rankos labai dreba arba sujudinate fotoaparatą fotografuojant reiktų išlaikymą dar labiau trumpinti.
Jeigu nepavyksta išgauti reikiamo išlaikymo dėl prasto apšvietimo reikėtų nepamiršti įsijungti stabilizacijos, aišku jeigu tokią funkciją objektyvas ar fotoaparatas turi. Bandykite fotoaparatą stabilizuoti savo kūnu: laikykite fotoaparatą abiem rankomis ir prispauskite jas prie savo kūno, jeigu netoliese yra siena, galite į ją atsiremti. Jeigu išlaikymas dar per ilgas ir nuotraukos vis tiek susilieja reikėtų fotografuoti nuo stovo arba paieškoti vietos kur būtų galima fotoaparatą stabiliai pastatyti.
Fotografuojant nuo stovo ilgais išlaikymais (pvz naktinė fotografija) nuotraukų susiliejimo priežastis gali būti fotoaparato sujudėjimas spaudžiant užrakto mygtuką arba sujudinant stovą. To išvengi galima naudojant fotoaparate įmontuotą laikmatį arba nuotolinio valdymo pultelį, kuo mažiau liesite fotoaparatą ekspozicijos metu tuo mažiau šansų jį sujudinti. Fotografuojant nuo stovo, objektyvo ar fotoaparato stabilizaciją reikėtų išjungti.
Pabaigai paprastas fotoaparato stabilizatorius kurį galima nesunkiai pasidaryti pačiam:
Įdomiai čia jūs išlaikymo žingsnelius skaičiuojat. Įdomu kokioje sistemoje? Nes man nuo 1/50 sekantis f-stop’as gaunasi 1/100, bet tikrai ne 1/60. Galima gal būtų pritempti iki ~1/3 f-stop’o, bet kaip ten iš tikrųjų?
Fotoaparatuose standartiškai būna nustatyta išlaikymo, diafragmos ir iso nustatymų reguliavimas 1/3 stopo, todėl nenorint perdaug klaidint pradedančiųjų parašiau žingsneliais, o ne stopais. Fotoaparato žingsnelis = 1/3 stopo.
Bet vis tiek nesuprantu.. Fotoaparate man neina rankiniu būdu nustatyti visų šių parametrų. Jie nusistato sukiojant mastelio keitimo žiedą. Tarkim, rodo išlaikymą 1/30 ir kartu diafragmą F3.5
Liuska, tavo fotikas gal nepalaiko pilnai manual rezimo.. o jei palaiko tai galbut verta perziureti instrukcija arba koki vakara po darbu pamaigyti visokias mygtuku kombinacijas :)