frame.lt

fotografuojantiems

PatarimaiSvarbi naujiena

Kas tas „Crop faktorius“?

Crop faktorius yra tiesiogiai susijęs su fotoaparato jutiklio dydžiu. Kadangi dauguma skaitmeninių veidrodinių fotoaparatų (DSLR) ir kai kurie sisteminiai fotoaparatai turi jutiklį 1,5-2 kartus mažesnį nei standartinė 35mm juostelė (arba pilno kadro veidrodinis), ant jų uždėjus, kad ir tą visų pamėgtą standartinį 50mm objektyvą, objektyvo matymo kampas bus atitinkamai mažesnis 1,5-2 karto. Taip yra todėl, kad mažesnis jutiklis „iškerpa“ tik centrinę kadro, kurį užfiksuotų pilno kadro jutiklis dalį. Taip ir atsiranda dažnai naudojamas objektyvo milimetrų perskaičiavimas, nors iš tikrųjų objektyvo atvaizduojamas vaizdas ir perteikiama perspektyva nesiskiria, tik susiaurėja matymo kampas.

Kaip apskaičiuoti objektyvo mm atitikmenį pagal crop faktorių?

Na tai padaryti labai paprasta, tiesiog objektyvo milimetrus reikia padauginti iš crop faktoriaus. Tarkim standartinis 50mm objektyvas uždėtas ant žemesnės klasės Nikon veidrodinio fotoaparato turės 75mm objektyvo matymo kampą (Crop faktorius 1,5x), ant žemesnės klasės Canon veidrodinio fotoaparato 80mm objektyvo matymo kampą (Crop faktorius 1,6x), o ant Olympus veidrodinio fotoaparato net 100mm objektyvo matymo kampą (Crop faktorius 2x).

Mažesnio jutiklio pliusiai ir minusai

Vienas didžiausių pliusų tai yra didesnis objektyvo artinimas, 200mm teleobjektyvas uždėtas ant ne pilno kardo (1.5x) jutiklį turinčio fotoaparato duos 300mm objektyvo matymo kampą, kas yra labai patogu fotografuojant sportą ar gyvūnus iš toli. Tuo pačiu tai yra ir vienas didžiausių minusų, nes fotografuojant plačiakampiu objektyvu susiaurinamas matymo kampą ir prarasite pagrindinį plačiakampio objektyvo pliusą – jo platųjį kampą.

Dar vienas pliusas/minusas ryškumo zonos gylio skirtumas. Crop sensorių (jutiklį) turinčių fotoaparatų ryškumo zona bus platesnė nei pilno kadro jutiklį turinčių fotoaparatų prie vienodo matymo kampo objektyvų. Skamba pakankamai sudėtingai, tačiau taip nėra. Objektyvo piešiamos ryškumo zonos gylis priklauso nuo objektyvo milimetrų ir diafragmos, kuo daugiau milimetrų ir didesnė diafragma tuo ryškumo zona bus siauresnė ir atvirkščiai. Taigi jeigu ant pilno kadro jutiklį turinčio fotoaparato uždėsime 50mm F/1.4 objektyvą, jo matymo kampo atitikmuo ant nepilno kadro jutiklį turinčio fotoaparato būtų ~35mm F1.4 objektyvas. Kadangi jų diafragma vienoda, o siauresnę ryškumo zoną duoda daugiau milimetrų turintis objektyvas, tai pilno kadro jutiklį turintis fotoaparatas išgaus siauresnę ryškumo zoną. Tai yra pliusas fotografuojantiems peizažus su nepilno kadro jutiklį turinčiais fotoaparatais, kai norima kad ryškumo zona būtų kuo platesnė ir visi objektai nuotraukoje būtų ryškūs. O minusas fotografuojant portretą ar kitaip siekiant išgauti kuo siauresnę ryškumo zoną, ar norint kuo labiau „išplauti“ foną.

Nepamirškime, kad pilno kadro jutiklį turinčio fotoaparato pliusas – mažesni skaitmeniniai triukšmai prie aukštų ISO reikšmių ir didesnis dinaminis diapazonas, juos lemia taškų tankis/dydis jutiklyje. Didesnis jutiklio plotas – didesni, kokybiškesni taškai (jeigu taškų tiek pat).

Dar vienas pliusas nepilno kadro jutiklį turintiems fotoaparatams, kad su jais galima naudoti visus objektyvus t.y. tiek skirtus pilno kadro fotoaparatams tiek nepilno, o uždėjus ant pilno kadro fotoaparato objektyvą skirtą tik crop sensorių turintiems fotoaparatams gausime juodus kraštus (tai vadinama vinjetavimu) nuotraukoje.

Koks fotoaparatų crop faktorius?

1x (FF) Pilno kadro fotoaparatai: Nikon: D3, D3s, D3x, D4, D700. Canon: 5D, 5D mkII, 1Ds mkIII, 1Dx. Sony Alpha A900.

1.3x (APS-H) -Canon 1D mkN, 1Ds mkIV fotoaparatai.

1.5x (APS-C) – visi Nikon, Sony, Pentax, Sigma skaitmeniniai veidrodiniai fotoaparatai ir Sony sisteminiai (neskaitant Nikon ir Sony aukščiausios klasės fotoaparatų kurie turi pilno kadro jutiklius). Pvz Nikon: D3100, D5100, D90, D300s. Pentax: k5, k-r…

1.6x (APS-C) – visi Canon skaitmeniniai veidrodiniai fotoaparatai (neskaitant aukščiausios klasės fotoaparatų, kurie turi 1.3 crop faktoriaus ar pilno kadro jutiklius). Pvz Canon 1100D, 600D, 7D…

2x. Crop faktorių turi visi Olympus skaitmeniniai veidrodiniai fotoaparatai, Olympus ir Panasonic sistemiai fotoaparatai.

Kad nevargtumėte skaičiuojant, pateikiame lentelę su įvairiomos crop faktoriaus ir objektyvų milimetrų reikšmėmis:

Pilnas kadrasCrop 1.3xCrop 1.5xCrop 1.6xCrop 2.0x
10mm13mm15mm16mm20mm
20mm26mm30mm32mm40mm
35mm46mm53mm56mm70mm
50mm65mm75mm80mm100mm
100mm130mm150mm160mm200mm
200mm260mm300mm320mm400mm

Dar liko nepaminėti vidutinio formato fotoaparatai kurių sensorius kelis kartus didesnis už pilno kadro veidrodinių ir kompaktinių fotoapratų sensorius kuris yra daug kartų mažesnis.

Laurynas Mitrulevičius

Fotografas Alytuje

2 thoughts on “Kas tas „Crop faktorius“?

  • 1. „Na tai padaryti padaryti…” Pasikartoja tas pats žodis.
    2. „1x (FF) Pilno kadro fotoaparatai: Nikon: D3…” Galima būtų sąrašą atnaujinti naujais modeliais.
    3 „Kad nevargti skaičiuojant”. „Kad” su bendratimi nevartojamas. Reikėtų keisti į „kad nereikėtų skaičiuoti” arba „kad nevargtumėte skaičiuodami”.

    Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *