frame.lt

fotografuojantiems

NaujienosPatarimaiSvarbi naujiena

Kas tas baltos spalvos balansas?

Nuotraukos spalvos priklauso ne tik nuo tinkamai pasirinktų diafragmos, išlaikymo ir jautrumo nustatymų, bet ir nuo tinkamo baltos spalvos balanso pasirinkimo (white balance (WB)). Jis naudojamas tam, kad balti objektai nuotraukoje liktų baltais.

Skirtingiems šviesos šaltiniams būdinga skirtinga spalvos temperatūrą, todėl nepasirinkus tinkamo baltos spalvos balanso fotografuojant dieną nuotraukos gausis raudonesnės, o vakare – mėlynesnes. Spalvos temperatūra matuojama Kelvinais (K). Kuo didesnis kiekis kelvinų tuo spalva yra šaltesnė. Mėlyna spalva turės 10000K, geltona – 2000 K. Dienos šviesa yra ~5500K.

Nors kartais ir automatinis baltos spalvos balansas (AWB) duoda reikiamų rezultatų, bet patartina naudoti reikiamus baltos spalvos nustatymus.

Daugelyje skaitmeninių fotoaparatų galima rinktis iš šių standartinių baltos spalvos balanso nustatymų:

  • Kaitinamųjų lempų (~3000 K) – gelsvi atspalviai. Dažniausiai šis nustatymas naudotinas butuose, namuose, restoranuose.
  • Fluorescencinis (~4200 K) – žalsvi arba rožiniai atspalviai. Dažniausiai – konferencijų salėse, restoranuose, sporto salėse ir pan.
  • Tiesioginė saulės šviesa (~5200 K) – melsvi atspalviai.
  • Blykstė (~5400 K). Jei naudojate blykstę, tai įsijunkite šį baltos spalvos balansą nustatymą.
  • Debesuota (~6000 K) – saulei slepiantis už debesų.
  • Šešėlis (~8000 K) – melsva šviesa.

Paveikslėlyje pavaizduota, kaip kinta spalvas nuo baltos spalvos balanso pasirinkimo. Apšviečiant buvo naudojamos kaitrinės lemputės, todėl spalvos natūraliausios atrodo pasirinkus atitinkamą baltos spalvos nustatymą.

Taip pat galima baltos spalvos balansą nusistatyti nufotografavus baltą lapą esamose apšvietimo sąlygose. Ir jį pasirinkus, kaip baltos spalvos šabloną. Fotoaparato instrukcijoje rasite, kaip tai padaryti. Foto prekių parduotuvėse galima įsigyti įvairių priemonių tokių kaip Expo disk, 18% pilkos korteles ir t.t., kurių pagalba galima lengviau ir greičiau nusistatyti reikiamą  baltos spalvos balansą. Aukštesnės klasės fotoaparatuose galima pačiam reguliuotis baltos spalvos balansą pasirenkant reikiamą Kelvinų skaičių.

Jeigu fotografuojant naudojate ne JPG, o RAW formatą, tai baltos spalvos balansą galima keisti redaguojant nuotrauką.

Laurynas Mitrulevičius

Fotografas Alytuje

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *