frame.lt

fotografuojantiems

PatarimaiSvarbi naujiena

Kaip išgauti įvairių formų bokeh

Bokeh – žodis kilęs iš Japonijos reiškiantis sisliejimą. Trumpai tariant bokeh yra ne ryškumo zonoje esantis susiliejęs vaizdas, jis priklauso nuo objektyvo optinės konstrukcijos ir dažniausiai būna apskritimo formos arba šiek tiek kampuotas.

Kaip išgauti norimos formos bokeh?

Bokeh formos

Paprastai susiliejęs (dar vadinamas „išplautas“) fonas būna tiesiog vientisas, norint išgauti taip vadinamus „rutuliukus“ fone turi būti bent keletas nedidelių šviesos šaltinių arba šviesą atspindinčių objektų. Paprasčiausias šviesos šaltinių pavyzdys tai naktį šviečiantys gatvių žibintai arba leputės ant kalėdinės eglutės, o šviesą atspindėti gali bet kas, tai gali būti rasos lašeliai ant aukštos žolės ar po lietaus susikaupę vandens lašai ant medžių lapų atspindintys saulės šviesą.

Išgauti norimos formos bokeh labai paprasta, kadangi bokeh forma labiausiai priklauso nuo diafragmos skylės ir lapelių formos, galima imituoti diafragmos formą padarant „objektyvo dangelį“ su norimos formos skylute. Skamba pakankamai sudėtingai tačiau tai padaryti labai paprasta. Paprasčiausias būdas tai padaryti, parsisiųsti straipsnio pabaigoje esantį failą ir atsispausdinti ant paprasto kopijavimo popieriaus. Išskirpti tokio diametro kokio yra jūsų objektyvo filtro skersmuo ir aišku nepamiršti iškirpti bokeh formos. Toks būdas labai paprastas nes nereikia daryti papildomų laikiklių „dangteliui“, o tiesiog jį įstatyti į filtro sriegį.

Fotoaparatas su „dangteliu“

Bokeh formų dydis priklauso nuo objektyvo diafragmos, kuo diafragma didesnė tuo tos formos bus ryškesnės ir didesnės. Pavyzdys fotografuotas su 50mm objektyvu kurio maksimali diafragma yra F/1.8, su iškirpta lėktuvo forma. Galima bandyti juos išgauti ir su standartiniu 18-55mm objektyvu kurio diafragma gerokai mažesnė, tik reikėtų skylutę (norimą formą) popieriuje kipti daug mažesnę.

Jeigu turite patarčiau naudoti blendę objektuvui, nes priešpriešinė šviesa eidama per padarytą „objektyvo dangtelį“ sumažina nuotraukos kontrastą ir nuotrauka pasidaro blankesnė.

Esmę, kaip išgauti šį efektą papasakojau, visa kita priklauso tik nuo jūsų noro ir vaizduotės. Sėkmės fotografuojant!

Parsisiųsti formas: nuoroda
Formos pritaikytos 58mm filtro skersmenį turintiems objektyvams. Tinka Nikkor 50mm F/1.4G, Nikkor F/1.8G. Galima naudoti ir su kitais Canon ir Nikon 50mm objektyvais, tik reikės labiau apkirpti nes daugumos jų filtro skersmuo 52mm.

Jeigu kils klausimų ar norėsite pasidalinti savo bokeh nuotraukomis rašykite komentaruose.

Trumpas video, kaip atrodo rodyklės formos bokeh:

Laurynas Mitrulevičius

Fotografas Alytuje

One thought on “Kaip išgauti įvairių formų bokeh

  • Vytautas

    Bandžiau su Canon 1000d + kitiniu objektyvu 18 – 55 mm – nieko neišėjo.

    Reply

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *