Šventoji trejybė fotografijoje: diafragma, išlaikymas ir jautrumas.
Fotoaparate yra trys svarbiausi nustatymai lemiantys teisingą nuotraukos ekspoziciją: diafragma, išlaikymas ir jautrumas. Trumpai apie kiekvieną:
Diafragma (f) – tai yra metalinių plokštelių konstrukcija objektyve, kurios užsidarydamos/atsidarydamos nulemia skylės dydį, pro kurį patenka šviesa ant šviasai jautraus paviršiaus fotoaparato sensoriaus arba juostelės.
Diafragmos dydžio reikšmę nusako F skaičius, kuo diafragma didesnė tuo skaičius mažesnis. F/1.4 reiškia, kad diafragmos skylė bus didelė ir praleis daug šviesos, o F/22 diafragma maža ir šviesos praleis daug mažiau. Diafragma matuojama F žingsniais F1.4, F2, F2.8, F4, F5.6, F8 ir tt, vienu F žingsiu labiau atverta diafragma praleidžia dvigubai daugiau šviesos ir atvikščiai vienu zingsniu priverta dvigubai mažiau.
Diafragma lemia ir ryškumo zonos gylį. Prie plačios diafragmos pvz F/1.4 – ryškumo zona bus labai siaura, tad sufokusavus objektą pirmajame plane antras planas bus „išplaukęs“. O stipriai pridarius diafragmą (padidinus skaičių) iki F22 bus ryškus tiek pirmas tiek antras planas.
Rekomendacijos. Fotografuojant vieną žmogų ar objektą ir norint kad fonas už jo būtų išsiliejęs, reiktų naudoti kuo mažesnes F reikšmes (1.8, 2, 2.2), . O norint nufotografuoti žmonių grupę ar peizažą didesnę F (5.6, 8, 11 ir pan.)
Išlaikymas – laiko tarpas per kurį apšviečiamas sensorius/juostelė. Ilgas išlaikymas matuojamas sekundėmis(1, 2, 3, ..), trumpas jos dalimis (1/125,1/60, ir t.t.). Trumpas išlaikymas naudojamas norint „įšaldyti“ judesį pvz sustingdyti gatve einantį žmogų ar važiuojantį automobilį, o ilgi išlaikymai atvikščiai – sulieti judesį, dažnai ilgi išlaikymai naudojami fotografuoti tekantį vandenį.
Trumpiausi išlaikymai naudojami fotografuojant sportą, o ilgiausi naktinėje fotografijoje.
Rekomendacijos. Norint fotografuoti ilgais išlaikymais būtina turėti stabilų pagrindą arba stovą, nes fotografuojant iš rankos vaizdas bus susiliejęs ir neryškus.
Jautrumas (ISO) – jutiklio/juostelės jautrumas šviesai. Standartinis jautrumas fotoaparatuose būna 100-200, bet jis gali būti padidinamas iki 6400 ir daugiau. Kuo didesnis ISO skaičius tuo šviesai jautrus paviršius jautriau reaguoja į šviesą. Didinant ISO galima trumpinti išlaikymą, bet nereiktų pamiršti, kad didinant ISO didėja ir nuotraukos grūdėtumas – atsiranda taip vadinami triukšmai.
Rekomendacijos. Venkite fotografuoti savo fotoaparato didžiausiais galimais ISO. Naudokite žemiausią ISO, kokį tik leidžia situacija.
neatitinka pagal mano canona tie virtualus nustatymai.ryskiai islaikymas ir ISO skiriasi.
Jūsų ir „virtualaus fotoaparato” apšvietimas turbūt skiriasi.
Gal būt fotografuojate kur nors tamsiau ar šviesiau.
O „Virtualus fotoaparatas” parodo kaip veikia ekspocizija, ką daro diafragma, išlaikymas ir pan.
siaip geras dalykas, fotoaparate iso grudetumas ne taip aiskiai matosi, reikia isikelti i kompiuteri, o cia viskas ryskiai pavaizduota, pagauti tam „pirmam supratimui” manau pats tas…
Tikrai vertingas dalykas sitas virtualus fotikas… rekomenduoju cia isbandyti jegas visiems, svajojantiems kuo greiciau pradeti fotografuoti „M” rezimu (programa). Atkreipiu demesii kad galima kaitalioti netik „trjybee”, bet ir apsvietimaa – kur yra saules simbolis :)